Prawo jazdy istotnie poprawia komfort życia. Nic więc dziwnego, że wiele osób chce posiadać ten dokument. Kurs prawa jazdy, a następnie zdanie egzaminu to podstawowe kroki, które należy wykonać w procesie ubiegania się o prawo jazdy. Kto i kiedy może ubiegać się o prawko? Jak to zrobić? Prezentujemy proces zdobywania uprawnień do prowadzenia, krok po kroku.
Kto może ubiegać się o prawo jazdy
Proces ubiegania się o prawo jazdy można rozpocząć dopiero po osiągnięciu pewnego wieku. W Polsce kurs na prawo jazdy Wrocław na kategorię B można rozpocząć na 3 miesiące przed ukończeniem 18 roku życia. Pamiętać jednak należy, że do odebrania samego dokumentu będzie niezbędna pełnoletność. Do kursu przystąpić może osoba, która przeszła odpowiednie badania lekarskie. Niezbędne jest także zdobycie PKK, czyli profilu kandydata na kierowcę. PKK uzyskać można we właściwym ze względu zamieszkania wydziale komunikacji.
Podstawy nauki jazdy
Teoretyczna nauka jazdy
Pierwszą część kursu stanowi zawsze teoretyczna nauka jazdy. Według aktualnych przepisów tzw. teoria dla kategorii B powinna trwać 30 godzin lekcyjnych (po 45 min. każda). Sposób przeprowadzenia zajęć (w blokach kilkudniowych, w odstępach tygodniowych, weekendowo itp.) zależy od ośrodka szkolenia. Coraz więcej szkół nauki jazdy oferuje takie spotkania online. Część teoretyczna dotyczy podstaw kierowania pojazdem, obowiązków i praw kierowcy, zasad udzielania pierwszej pomocy i uczestnictwa w ruchu drogowym.
Praktyczna nauka jazdy
Drugą część szkolenia stanowi praktyczna nauka jazdy. W przeciwieństwie do teorii kurs praktyczny obejmuje 30 godzin zegarowych jazdy. Część tego czasu wykorzystywana jest na naukę na placu manewrowym, a część na jazdę naukę jazdy w ruchu drogowym. Na placyku ćwiczone są podstawowe manewry, takie jak ruszanie, hamowanie, parkowanie oraz skręcanie. W ruchu drogowym łączy się teoria z praktyką i to tu rozpoczyna się prawdziwa nauka jazdy, która obejmuje reagowanie na zmienne warunki drogowe i podejmowanie decyzji związanych z bezpieczeństwem.
Egzamin na prawo jazdy – wymagania egzaminacyjne
Ukończenie kursu nie gwarantuje uzyskania prawa jazdy. Aby ubiegać się o dokument, konieczne jest zdanie państwowego egzaminu, obejmującego część teoretyczną i praktyczną. Jakie są wymagania egzaminacyjne? Pierwsza część teoretyczna trwa 25 minut. Jest to test składający się z 32 pytań. Każde pytanie jest punktowane (od 1 do 3 pkt). Maksymalnie uzyskać można 74 punkty, do zdania egzaminu niezbędne jest uzyskanie 68 punktów. Jeśli tak się stało, kursant może przystąpić do egzaminu praktycznego. Ta część obejmuje wykonanie manewrów na placu oraz jazdę w ruchu drogowym. Całość trwa ok. 40 minut i wymaga pozytywnego wykonania zadań wskazanych przez egzaminatora.
Proces uzyskania prawa jazdy wieńczy odebranie dokumentu. Wyniki egzaminu przekazywane są do systemu wydziału komunikacji. Wymagane jest wniesienie opłaty za wydanie dokumentu. Po ok. 2 tygodniach możesz się tam zgłosić po swoje nowe prawko.