Ile kosztuje kurs na prawo jazdy kat. B we Wrocławiu? Czy cena ma znaczenie?
Wiele osób planujących rozpoczęcie kursu na prawo jazdy zastanawia się jaki ośrodek szkolenia kierowców wybrać. Bardzo często klienci w pierwszej kolejności sprawdzają cennik co jest naturalne, ponieważ zazwyczaj dokonując zakupów porównujemy ceny konkurencyjnych firm lub konkurencyjnych produktów. Czy kierowanie się ceną przy wyborze szkoły nauki jazdy jest dobrą decyzją? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie w tym artykule.
Tani kurs na prawo jazdy
We Wrocławiu część OSK próbuje skusić przyszłych kierowców niską ceną kursu. Wybór takiej oferty często obarczony jest dużym ryzykiem, a koszt zrobienia prawa jazdy może okazać się dużo wyższy niż klienci spodziewali się na początku. Każdy z nas pewnie zna popularne napoje gazowane, które są w sklepach. Bardzo często możemy kupić ich tańsze odpowiedniki lecz zazwyczaj te tańsze smakują gorzej. Podobnie jest z kursem na prawo jazdy. Za niższą ceną kursu szkoła nauki jazdy może ukrywać niższą jakość usług. Samochód to element na którym ośrodki szkolenia kierowców mogą oszczędzić i niestety robią to. W niektórych firmach przyszli kierowcy przez sporą część kursu jeżdżą na pojazdach innych niż egzaminacyjne w DORD. Zdarza się nawet, że kursant pojazd egzaminacyjny widzi pierwszy raz na egzaminie państwowym na prawo jazdy. Niektóre firmy oszczędzają również na eksploatacji i serwisie pojazdów. Pamiętam jak w jednej ze szkół w której pracowałem właściciel do nowego auta, które 2 miesiące wcześniej wyjechało z salonu kupił używane dość mocno zużyte opony zimowe. Inne samochody, które jeździły już kilka lat w nauce jazdy sprawiały wrażenie mocno „zajechanych”, ponieważ maksymalnie oszczędzano na wymianie części. Oszczędności szukano również na myciu i odkurzaniu pojazdu – auta były często brudne, a w środku pełno było kurzu i piasku. Kolejny element na którym oszczędzają ośrodki to instruktorzy. Dobry instruktor nauki jazdy zna swoją wartość i oczekuje wysokiego wynagrodzenia. Jeżeli szkoła nauki jazdy robi tani kurs na prawo jazdy to nie ma możliwości właściwie wynagradzać swoich instruktorów – instruktorzy nie mają motywacji i nie angażują się maksymalnie w prowadzone szkolenie. Część ośrodków ma również ukryte koszty. Osoba szkolona po przejechaniu podstawowych 30 godzin zajęć praktycznych jest informowana, że musi dokupić np. 10 godzin aby została dopuszczona do egzaminu. To bardzo nieuczciwe podejście. O ile w przypadku gdy kursant nie wykonuje wszystkich zadań egzaminacyjnych poprawnie i są elementy, które należało by poprawić sam pomysł dokupienia dodatkowych godzin jest dobry, ale powinna być to tylko i wyłącznie decyzja osoby szkolonej.
Wysoka cena nauki jazdy
Na rynku możemy również spotkać kursy na prawo jazdy za bardzo wysoką cenę. Jeżeli jest to np. kurs przyspieszony na prawo jazdy, a my takiego potrzebujemy to warto rozważyć taką ofertę. Część OSK jednak sztucznie pompuje cenę, a za wysoką ceną nie idzie żadna wartość dodana. Wybierając taką ofertę można przepłacić.
Najlepsza szkoła nauki jazdy we Wrocławiu
Wrocław stwarza duże możliwości wyboru wiec warto przeanalizować oferty zanim dokonamy wyboru aby później nie żałować. Tanie kursy na prawo jazdy można odrzucić bo jest bardzo duża szansa, że będą się za nimi kryły problemy z jakością. Wybierając ośrodek szkolenia kierowców przeanalizujmy dokładnie ich stronę internetową oraz profile na portalach społecznościowych. Poczytajmy o instruktorach – jakie mają uprawnienia, jakie doświadczenie. Następnie zadzwońmy i dopytajmy: czy pojazdy są identyczne jak na egzaminie państwowym na prawo jazdy? Czy bezpłatnie dostaniemy materiały do nauki? Zapytajmy o instruktorów – o ich uprawnienia, doświadczenie (oczekujmy konkretnych odpowiedzi bo odpowiedź „mają duże doświadczenie to za mało”). Po takiej analizie mamy dużą szansę na wybór dobrego kursu na prawo jazdy i uniknięcie pułapek „śmieciowych” kursów.